PRAMOGŲ "ŽIEDLAPIS"

„Dumblės žiedlapis“ – rekomenduojamas pradedantiems išvykas „Kamastos žiedu“. Dviratininkams teks įveikti kiek daugiau nei 19 km įvairios dangos keliais (asfalto apie 4 km, lauko keliukų 1,5 km, likusi dalis vietinės ir rajoninės reikšmės žvyrkeliai).

Virginija

„Dumblės žiedlapis“ – rekomenduojamas pradedantiems išvykas „Kamastos žiedu“. Dviratininkams teks įveikti kiek daugiau nei 19 km įvairios dangos keliais (asfalto apie 4 km, lauko keliukų 1,5 km, likusi dalis vietinės ir rajoninės reikšmės žvyrkeliai).
Icon Image
Široniečiai
Široniečiai visuomet pasiruošę su atvykusiais svečiais pasidalinti žiniomis ir įspūdžiais apie ūkį, kaimą, amatus ir visa kita, ką tik jie moka ir žino.

1. Juodupės slėnis;
Išvažiavus iš kempingo ” Obuolių sala” sukame į kairę pusę link Ambraziškių. Tuojau už puskilometrio Juodupės (liaudiškai vadinamos Černaručiojum) slėnis su savo pasakojimu apie keistus nutikimus.

2. Kuvenių kaimo senosios kapinaitės
Kiek tolėliau dešinėje kelio pusėje partizano Navicko kapas, o kairėje – Kuvenių kaimo senosios kapinaitės. Įveikus tris kilometrus pasiekiame Ambraziškių gyvenvietę. Čia galima nusipirkti užkandžių vietinėje parduotuvėje. Buvusios mokyklos teritorijoje išlikęs senų liepų parkas,

3. Dvarininkų Jelenskių spirito varyklos pastatai
kiek tolėliau – dvarininkų Jelenskių spirito varyklos pastatai. Vėliau jie buvo pertvarkyti į Anykščių vyno Ambraziškių sulčių cechą, dar vėliau į krakmolo gamyklą. Viename iš mokyklos pastatų įsikūręs Ambraziškių bendruomenės centras ir klubas “Jaunimo brizas” . Istorijoje Ambraziškiai paminėti 1387 m., kada kartu su Molėtais ir kitais kaimais buvo dovanoti Vilniaus vyskupui. Istorikai spėja, kad Ambraziškiuose galėjusi būti kunigaikščių Giedraičių vasaros sodyba, nes tai pusiaukelė tarp Giedraičių ir Videniškių, dviejų šiai giminei svarbių vietovių.
Toliau miname link Giedraičių. Užkilus ant pirmo kalno kairėje pusėje pamatysime aptvarą su besiganančiais elniais.

4. Pelkė Tolutė
Icon Image
Tai nėra kaimo turizmo sodyba.
Tai nėra kaimo turizmo sodyba. Na gal truputį, bet visiškai kitokia nei dauguma. Mūsų erdvė nėra sukurta specialiai turistams, vestuvininkams ar stovyklautojams. Sodyba yra tiesiog paprastas, gražiai sutvarkytas ūkis su jame gyvenančiais įdomiais ir draugiškais šeimininkais

Kiek tolėliau – pelkė Tolutė. Nuo kalno nereikia labai įsismaginti – iš kart už pelkės posūkis į dešinę ( stovi žalia maršruto rodyklė ).

5. Pušalotų piliakalnis
Už poros šimtų metrų nedidelis Pušalotų piliakalnis, apsuptas pelkių.

6. Liutkevičių akmuo
Kelias veda į kalną ir sankryžoje galima rinktis – sukti į dešinę ir aplankyti Liutkevičių akmenį už 1,3 km arba keliauti į kairę toliau ( žalias maršruto ženklas ir rodyklė Šironija).

„1. Juodupės slėnis; 2. Kuvenių kaimo senosios kapinaitės; 3. Dvarininkų Jelenskių spirito varyklos pastatai; 4. Pelkė Tolutė; 5. Pušalotų piliakalnis; 6. Liutkevičių akmuo; 7. Duonos sodyba – Šironija; 8. Dumblės pelkė; 9. Velnio akmuo; 10. Papiškių kaimo kapinaitės; 11. Ožkinių dvarelis; 12. Žalvarių geologinis draustinis;“

7. Duonos sodyba – Šironija
Icon Image
Tai nėra kaimo turizmo sodyba.
Tai nėra kaimo turizmo sodyba. Na gal truputį, bet visiškai kitokia nei dauguma. Mūsų erdvė nėra sukurta specialiai turistams, vestuvininkams ar stovyklautojams. Sodyba yra tiesiog paprastas, gražiai sutvarkytas ūkis su jame gyvenančiais įdomiais ir draugiškais šeimininkais

Už dviejų kilometrų pasiekiame Široniją, projekte dalyvavusią kaip Duonos sodyba. Čia galima pailsėti, susipažinti su ūkiu, susitarus iš anksto užsisakyti šaudymo iš lanko ar vamzdelio pramogas, pasivaikščioti po mišką su sportiniu žemėlapiu, susipažinti su duonos kepimo ekspozicija. Iš anksto susitarus, galima užsisakyti duonos kepimo edukacinę programą.

Į maršrutą grįžtame pasukę tuo pačiu keliu atgal ir už 1,2 km staigiai sukame į dešinę sekdami maršruto rodykle. ( Galimas ir alternatyvus pasirinkimas – iš Šironijos tiesiai per Kastėniškių mišką galime išvažiuoti į Papiškių kaimą ir taip 3 km sutrumpinti maršrutą, bet prarasti gražius vaizdus 🙂 ). Čia laukia nedidelė atkarpa kaimiško keliuko, labai nemaloni po lietaus ar šlapiu metų laiku. Maždaug po 1,5 km pasiekiame Pušalotų kaimo galą ir siaurą, medžiais apaugusį žvyrkelį. Važiuojame žalios rodyklės kryptimi laikydamiesi dešinės. Šiuo keliuku ( laukia stati nuokalnė) kertame Dumblės upės slėnį ir išvažiuojame į Sičiūnų kaimą. Užkilus ant pirmos kalvos dešinėje matome savadarbio malūno liekanas, kiek tolėliau – gražią, medžiais apsodintą sodybą.

8. Dumblės pelkė
Ją pravažiavus siūlome sustoti ir užlipti ant kalno viršūnės, atsipūsti, pasigrožėti Dumblės pelke ir upelio slėniu. Jei keliaujate su gidu, išgirsite pelkės atsiradimo legendą. Tolesnis kelias veda tiesia atkarpa link Papiškių kaimo.

9. Velnio akmuo
Kaimas keliautojus pasitinka kairėje kelio pusėje pievoje gulinčiu Velnio akmeniu. Anksčiau šis akmuo buvo ant kalniuko dešinėje pusėje, bet tiesiant kelią jis buvo nustumtas, skilo, susmigo į žemę. Papiškių kaimas buvo tipiškas gatvinis rėžinis kaimas. Po 1928 m. žemės reformos dauguma gyventojų išsikėlė į vienkiemius. Kaime kurį laiką veikė pradinė mokykla. Gale kaimo kelias šakojasi – pasukusieji į dešinę gali apsilankyti sodyboje su naujai pastatytu aštuonkampiu šiaudiniu namu ( reiktų pavažiuoti apie 1 km, vėliau tiek pat grįžti atgal).

10. Papiškių kaimo kapinaitės
Maršrutas veda į kairę ir kylant į kalniuką kairėje pusėje matome senąsias Papiškių kaimo kapinaites. Tarybiniais laikais jos buvo apleistos, apaugę krūmais. Atgimimo laikotarpiu (1988-1989 m.) Ambraziškių mokyklos mokytojas V. Šironas su mokiniais jas sutvarkė. Vėliau aktyviai prisidėjo ir kaimo gyventojai. Sankryžoje už kapinaičių sukame dešinėn link Stalėriškių kaimo.

 

11. Ožkinių dvarelis
Icon Image
Dvaras tarpukariu (išlikę bokštai pastato gale)
Dvaro pradžia – nedidelis palivarkas, žinomas nuo XV a. pabaigos. Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekoje saugomi dokumentai, susiję su pirmaisiais dvaro savininkais – Pelyšiais, Gradauskais, Pamarnackiais, Kontrimavičiais – ir datuojami 1592–1694 m.

Už poros kilometrų ant kalniuko užtinkame nedidelį Ožkinių dvarelį ( važiuodami nesukite prie apgriuvusių fermų kairėn – pateksite į Videniškius). Dar už kilometro pasieksime Kazliškių mišką.

12. Žalvarių geologinis draustinis
Šis miškas pasižymi dviem dalykais – pasakojimu apie vaiduoklį kareivį ir Žalvarių geologiniu draustiniu ( šiame miške susikaupęs didelis riedulynas, bet norint jį pamatyti, teks palikti dviračius ir eiti į mišką. Už miško jau matosi Žalvarių gyvenvietės pastatai. Pasiekus asfaltą sukame į dešinę ir už 1,5 km grįžtame į kempingą.
Maršrutas GPS prietaisams. MARŠRUTO ILGIS: apie 19 km.

Kontaktai

Gidai:
Virginija +37062059119
Agnė +37060008523.
Dviračių nuoma, pagalba kelyje, remontas:
Virgilijus +37067008859
El.Paštas: virginija.jarmaliunaite@gmail.com
Salos g. 3, Žalvariai 33284, Lietuva
DARBO LAIKAS: I-VII 8-21val